четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Премиерот Дачиќ пристигна во Грачаница, се очекува премиерата на „Монтевидео, се гледаме“

Посетата на Дачиќ во Србија ја следат голем број на новинари од Косово и дописници од српските и странските медиуми.

montevideo

Последни вести

Премиерот на Србија, Ивица Дачиќ допатува денеска на премиерата на филмот „Монтевидео“. Со Дачиќ допатуваат и министерот Александар Вулин, но и екипата на филмот „Монтевидео-се гледаме“, заедно со режисерот Драган Бјелогрлиќ. Тие до Грачаница допатуваат со полицијата на Еулекс.

Од Приштина до Грачаница на секои сто метри имало по еден косовски полицаец.

Дачиќ, Вулин и Бјелогрлиќ посетата ја започна со посетата на манастирите во Грaчаницa. На влезот ги дочекал игуменот Иларион, кој е старешина на манастирот Драганац кај Гњилане.

Посетата на Дачиќ во Србија ја следат голем број на новинари од Косово и дописници од српските и странските медиуми.

Канцеларијата за КиМ и општина Грачаница, прикажувањето на филмот го организираа по повод прославата на Нова година по Јулијански календар.

На премиерата на филмот ќе присуствува и помошник директорот на Кацеларијата за Косово и Метхоја, Мирко Крлиќ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести