четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Премиерот Груевски ги посети повредените од сообраќајната несреќа

Grujo

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски ги посети повредените патници од несреќата кај Сарамзалино, кои се хоспитализирани во Ургентниот Центар во Скопје.

Во Ургентниот центар се донесени 10 повредени, од кои седум се примени и по укажаната помош тројца се пуштени на домашно лекување.

„Од тие седум примени, тројца се на КАРИЛ, тројца на Клиника за трауматологија. На еден од повредените пред малку е извршена интервенција, и е во стабилна здравствена состојоба.Од примените во КАРИЛ, една пациентка е во посериозна состојба, но е стабилна надвор од животна опасност. Таа се наоѓа на респиратор со контузии на белите дробови,“изјави директорот на Ургентниот центар, Реџеп Селмани.

Пациентот примен на Неврохирургија е во стабилна состојба.

„Има скршеница на базата на черепот, тој е свесен, контактибилен, го следиме и е во добра состојба. Потешко повредена е втората пациентка, која е примена на интензивно лекување која на крај требаше да се приклучи на респираторна машина заради згмечување на белите дробови.Но, и покрај тоа пациентката е во стабилна состојба и се преземаат сите мерки за понатамошно лекување,“изјави директорот на неврохирургија Александар Чапаровски.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести