понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Премиерот Груевски и владината делегација на молебен во Рим

1

Последни вести

Претседателот на владата на Република Македонија Никола Груевски заедно со владината делегација во која се министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерката за култура Елизабета Канческа Милевска присуствуваа на молебенот кој се одржа во црковната базилика Сент Клименте во Рим по повод чествувањето на 24 мај-Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, пренесе МИА.

2

 

Со молебенот на гробот на Свети Кирил чиноначалствуваше поглаварот на Македонската православна црква, Охридска архиепископија г.г Стефан заедно со претставниците од светиот синод, владиката  епископ Хераклејски Климент и митрополитот на Европската епархија Пимен.

Молебенот беше дел од овогодинешната прослава и одбележување на делото на просветителите Св.Кирил и Методиј, со што владината делегација ја заврши својата посета на Рим и Ватикан.

3

 

Премиерот Груевски по молебенот изјави дека денеска ја завршуваат оваа посета на Ватикан и на Рим.

– Во Ватикан се сретнав со поглаварот на римокатоличката црква папата Франциск, при што ги истакнав стратешките правци и приоритети на Република Македонија, предизвиците на државата, и секако го поканив да ја посети Република Македонија. Потоа имав средба со државниот секретар на Ватикан кардиналот Пиетро Паролин, кој според функцијата практично е вршител на должноста премиер,  со кој што ги потврдивме одличните односи меѓу Ватикан и Република Македонија, изјави Груевски.

Премиерот Груевски истакна дека Република Македонија со должно внимание го чествува делото на светите браќа Кирил и Методиј и нивната значајна просветителска улога и дејност.

Најчитани вести