сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Премиерот Груевски оствари средба со британски парламентарци

gruevski-sredba500

Последни вести

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со парламентарци од Велика Британија, Марк Причард и Брајан Бинли.

На средбата беа дадени позитивни за односите помеѓу Република Македонија и Обединетото Кралство, како и можност за понатамошно унапредување на соработката помеѓу двете земји во сите сфери од заеднички интерес.

Соговрониците на средбата разговарале за повеќе актуелни теми и области, како што е потенцијалот за зајакнување на меѓусебната соработка во економијата и трговската размена, соработката на полето на странските инвестиции, како и за евроинтеграциските процеси на државата.

Премиерот Груевски ги запозна соговорниците со реформите и мерките кои се преземаат со цел унапредување на можностите во сите општествени сфери, и во насока на унапредување на стандардите, и надминување на предизвиците од значење за европските и евроатлантските интеграции на нашата земја.

Тој истакна дека Република Македонија високо ја цени поддршката од  Обединетото Кралство во остварувањето на стратешките цели на Република Македонија, истакнувајќи дека е важна поддршката од секој кредибилен фактор кој може да придонесе на тој план, соопштуваат од Владианта пи-ар служба.

Британските парламентарци, Причард и Бинли, ја истакнаа својата посветеност за поддршка на продлабочувањето на билатералните односи помеѓу двете земји, и за поддршка на европските и евроатлантски интеграции на Република Македонија.

Во однос на економската соработка, соговорниците истакнаа дека постои добра основа за дополнително интензивирање на взамните односи, преку искористување на расположливите потенцијали, пред се на планот на привлекување на странски инвестиции и зголемување на трговската размена.

Беа разгледувани и опции за унапредување на соработката на полето на земјоделството, особено во делот на можностите за извоз на македонски земјоделски производи во Велика Британија.

На средбата станало збор и за соработката во областа на образованието, во делот на разгледување на можностите за воспоставување на соработка на високообразовни институции од Република Македонија и од Обединетото Кралство, размена на студенти и наставен кадар помеѓу двете земји.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести