четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Премиерот Груевски оствари средба со делегација од Парламентарното собрание на Советот на Европа

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска оствари средба со делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа составена од г-дин Стефан Шенах и г-дин Роберт Валтер.

gruevski_061220111_g

Последни вести

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска оствари средба со делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа составена од г-дин Стефан Шенах и г-дин Роберт Валтер.

На средбата позитивно биле оценети досегашните заложби за исполнување на критериумите за членство во Европската Унија, како и соработката која се остварува со Парламентарното собрание на Советот на Европа во насока на реализацијата на зацртаните цели, стои во соопштението на Владата на Република Македонија.

Соговорниците се осврнале на повеќе актуелни теми и прашања кои се во насока на подобрување на стандардите, градење на доверба и унапредување на интегративните процеси. Било разговарано за формите и можноста за искористување на механизмите кои ќе придонесат за поинтензивна соработка во остварување на стратешките цели на државата.

Премиерот Никола Груевски посочил дека Владата на Република Македонија останува посветена на реализирање на програмата и проектите кои се од интерес за граѓаните. Тој истакнал дека главен приоритет е подобрување на животниот стандард, економското зајакнување и придвижување на интегративните процеси, за што е потребен и се очекува ангажман од сите чинители кои може да го помогнат тој процес.

Премиерот Груевски се осврнал и на дијалогот со опозицијата при што искажа отвореност за разговори за сите разумни и делотворни прашања кои ќе овозможат напредок на државата и се исклучиво во интерес на граѓаните. Тој истакнал дека успехот на тој процес зависи од сите страни, како и од подготвеноста отворено да се разговара за предизвиците, стои понатаму во соопштението.

Од страна на делегацијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа била истакната поддршката на интегративните процеси на државата и членството на Република Македонија во ЕУ. Тие упатиле честитки до премиерот Груевски и неговата Влада за изборниот успех и формирањето на новиот владин состав. Преставниците на делегацијата изразиле подготвеност активно да придонесат во процесот на исполнување на критериумите, како и благодарност за отвореноста на Владата за соработка на тој план.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести