среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Груевски на бизнис форуми во Турција

nikolagruevskii

Поврзани вести

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од денеска ќе престојува во неколкудневна посета на Република Турција која е значаен економски и трговски партнер на Македонија.

Во рамки на посетата предвидено е да се одржат повеќе бизнис форуми на кои ќе бидат презентирани поволностите што им се нудат на странските инвеститори, а ќе бидат остварени и средби со државниот врв.

За денеска е најавен бизнис форум во индустриската област Коџаели и градот Измит каде владината делегација пред турските бизнисмени ќе ги претстави поволните услови што ги нуди Македонија за водење бизнис. Бизнис форумот се организира во соработка со Индустриската комора на Коџаели, кој е важен центар со развиена автомобилска индустрија каде успешно функционираат повеќе индустриски зони.

Освен во Коџаели, премиерот Груевски и членовите на владината делегација во наредните денови ќе присуствуваат и ќе се обратат на бизнис форумите и во турските градови Ескишехир, Анкара, Адана и Мерсин.

Во среда се очекува владината делегација да оствари средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и со турскиот премиер Ахмет Давитоглу.

Во составот на владината делегација се и министрите без ресор за привлекување странски инвестиции, Бил Павлески и Фуркан Чако, како и заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции и поттикнување на извозот Климент Шекеровски.

Турција е меѓу 10-те најзначајни трговски партнери на Македонија. Во 2013 година, Турција е на 9-то место, а странските директни инвестиции во последните две години изнесуваат 44 милиони евра. Турција спаѓа во групата на брзо растечки економии во Европа, со пораст на бруто општествениот производ од четири проценти во минатата година и е една од 20-те најголеми економии во светот. Водечката улога која Турција ја има во областа на изработката на елементи од автомобилската индустрија, електронските уреди, текстилот и градежните материјали ја прават атрактивна дестинација од која може да се преземат искуства, но и во која има потенцијални бизнис партнери кои размислуваат да го прошират својот бизнис надвор од границите на Турција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести