петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Премиерот на Хрватска избегнал хеликоптерска несреќа

Претседателот на хрватската влада, Зоран Милановиќ, избегнал хеликоптерска несреќа додека патувал од Загреб кон Осиек, јавува „Јутарњи лист“.

2013030611232823

Последни вести

Претседателот на хрватската влада, Зоран Милановиќ, избегнал хеликоптерска несреќа додека патувал од Загреб кон Осиек, јавува „Јутарњи лист“.

Според информациите на весникот, хеликоптерот влетал во воздушен вртлог поради што пилотот не можел да слета на предвиденото место.

Според портпаролот на Владата, Никола Јелиќ, полицискиот хеликоптер со премиерот патувал од Загреб кон Осиек, но кога се приближиле до Вировитица, биле забележани ниски облаци и неповолни временски услови, по што хеликоптерот се вратил во Загреб.

Потпретседателот на Владата, Бранко Грчиќ, пак, на свеченоста во Осиек рекол дека хеликоптерот на премиерот бил над Осиек, но дека не бил во можност да слета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести