петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Премиерот на Крим повика на мирно решавање на кризата во Симферопол

premier krim

Поврзани вести

Премиерот на Крим, Анатолиј Могилов повика на мирно решавање на ситуацијата околу заземањето на зградата на парламентот и владата на украинската автономија. Тој апелираше до граѓаните на Крим да го задржат мирот во регионот, а политичките сили да не одржуваат масовни настани или какви и да е акции, што може да доведат до жртви, пренесе „Интерфакс“.

„Најважната задача во моментов е да се остане смирен. Треба да спроведеме преговори. Најважно е да се работи во правната област на Украина и овие одлуки да се донесат во согласност со важечкото законодавство. Главната задача е заштита на луѓето. Сметам дека ова треба да се постигне преку мирни преговори“, рекол Могилов пред новинарите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести