сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Премиерот на Перу поднесе оставка

peru

Поврзани вести

Премиерот на Перу, Сесар Вилјануева поднел оставка, соопштува „ИТАР-ТАСС“.

Оставката на раководителот на перуанската Влада била прифатена од претседателот Олјанта Умала.

Според податоците на локалните медиуми причина за оставката на Вилјануева е скандалот со зголемувањето на минималната плата во земјата. Премиерот најави дека е псотигната согласност за тоа прашање со министерот за финансии Луис Мигел Кастилија, но Кастилија ги негираше неговите тврдења.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести