вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Престој до една година за странците кои имаат имот во Црна Гора

Досега странците, како и оние кои имаат имот во Црна Гора, можеа во земјата да останат најмногу 90 дена.

crna_gora

Последни вести

Црногорската Влада вчера го усвои предлог законот за странци, со што ќе им се овозможи на странците што имаат имот во Црна Гора да можат да престојуваат до во земјата до една година.

Досега странците, како и оние кои имаат имот во Црна Гора, можеа во земјата да останат најмногу 90 дена.

Генералниот директор на Директоратот за внатрешни работи Абид Црноврашанин изјави дека со новиот закон ќе биде регулирано прашањето на постоечките сопственици и дека ќе се стимулираат странците да инвестираат во недвижнини  во Црна Гора.

Тој посочи дека првпат, делот за странци, односно прашањето за нивниот влез и излез, престојот, пријавување за вработување, ќе биде дел од еден правен акт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести