петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Престрелка на либиски групи во близина на аеродромот во Триполи

Вооружени престрелки започнале денеска во близина на аеродромот во либискиот главен град Триполи, тврдат локални жители.

aeroporto-tripoli_4

Последни вести

Вооружени престрелки започнале денеска во близина на аеродромот во либискиот главен град Триполи, тврдат локални жители, пренесоа медиумите.

Според нив, од патот кон аеродромот се слушаат истрели, а експлозии одекнуваат и во други делови на Триполи.

Конфликтот веројатно е меѓу поранешните бунтовници од градот Зинтан, кои го контролираат аеродромот, и нивните противнички групи кои употребуваат ракети.

Судирите избувнаа откако исламистички милиции повикаа на социјалните мрежи да бидат протерани поранешните бунтовници од Зинтан од објектите во главниот град кои се под нивна контрола.

Времените либиски власти не успеваат да им спротивстават на различните групи на поранешните бунтовници, кои учествуваа во соборувањето на режимот на Муамер Гадафи и одбиваат да се разоружаат.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести