Балкан

Престрелка во Истанбул: две лица убиени, петмина повредени

Престрелка во Истанбул: две лица убиени, петмина повредени

Две лица се убиени, а петмина се ранети во престрелка во добротворна организација во истанбулскиот кварт Гултепе, соопшти весникот „Акшам“.

За сега непознати лица синоќа упаднале во зградата и почнале пукаат. Вработените во организацијата возвратиле на огнот и почнала престрелка при што седум лица се здобиле престрелка со прострелни рани.

На местото на настанот веднаш пристигнале полициски и медицински екипи но и покрај напорите на лекарите, две лица починале.

Според информациите, повод за пукањето е непријателството меѓу членови на добротворната организација и напаѓачите.

До сега полицијата приведе 24 лица кои се сомничат дека имаат некаква поврзаност со инцидентот.