четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пресудата за Мубарак на 27 септември

images (1)

Поврзани вести

На поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак на 27 септември ќе му биде изречена пресудата за убиството на демонстрантите.

Мубарак денеска на суд демантираше дека дека наредил убивање на демонстранти во текот на протестите во 2011 година, по што е симнат од власт во 30 годишно владеење.

Поранешниот египетски претседател минатата година беше осуден на доживотна казна затвор, но апелациониот суд ја прифати неговата жалба и наложи повторно судење.

Мубарак е пуштен од затвор и се наоѓа во куќен притвор во воената болница во предградие на Каиро.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести