петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Пресуден ден за Украина: Вонредна седница на парламентот

Вонредната седница е клучна за решавање на кризата во Украина

ukraina parlament protest

Поврзани вести

Пратениците на украинскиот парламент денеска ќе имаат вонредна седница за да изнајдат начин за решавање на двомесечната криза во земјата откако претседателот Виктор Јанукович попушти пред клучното барање на опозицијата да се укинат драконските закони против масовни собирања.

Вонредната седница е своевидна пресвртница во моментите кога има информации дека владата размислува за воведување на поостри мерки, па дури и вонредна состојба доколку пропаднат преговорите со опозицијата.

Американскиот потпретседател Џо Бајден го повика претседателот на Украина на разум и го предупреди дека „воведувањето вонредна состојба или носењето поостри мерки за безбедност само ќе ја разгорат ситуацијата и ќе ја затворат вратата за мирно решение“.

Јанукович се согласи на разговори со опозоцијата со цел да се укинат строгите закони со кои се забрануваат протести, додека сетот закони на кои што опозицијата немаат забелешки, пратениците денеска на вонредна седница ќе ги потврдат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести