Балкан

Претепана новинарка во Црна Гора

Претепана новинарка во Црна Гора

Маскиран напаѓач со бебзол палка со неколку удари во глава вчеравечер ја нападнал новинарката на подгорички „Дан“, Лидија Никчевиќ.

Нападот се случил во близина на хотелот „Оногошт“ а новинарката завршила во болница каде и биле сошиени раните и  повредите , објави црногорската полиција .

Заменик-главниот уредник на „Дан ” Никола Марковиќ изајви  дека нападот врз Никичевиќ е уште еден обид за заплашување на слободниот печат .

Според него, се додека  полицијата не ги уапси и не сенајдатсторителите на ова и сите претходни напади врз црногорските новинари, за тоа ќе биде  обвинета само актуелната валст.

„Ова е напад врз слободното новинарство и обид за замолчување сите достапни медиуми во Црна Гора“, рече Марковиќ.