петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Претепана новинарка во Црна Гора

Заменик-главниот уредник на „Дан ” Никола Марковиќ изајви дека нападот врз Никичевиќ е уште еден обид за заплашување на слободниот печат .

dan_lidija_nikcevic

Поврзани вести

Маскиран напаѓач со бебзол палка со неколку удари во глава вчеравечер ја нападнал новинарката на подгорички „Дан“, Лидија Никчевиќ.

Нападот се случил во близина на хотелот „Оногошт“ а новинарката завршила во болница каде и биле сошиени раните и  повредите , објави црногорската полиција .

Заменик-главниот уредник на „Дан ” Никола Марковиќ изајви  дека нападот врз Никичевиќ е уште еден обид за заплашување на слободниот печат .

Според него, се додека  полицијата не ги уапси и не сенајдатсторителите на ова и сите претходни напади врз црногорските новинари, за тоа ќе биде  обвинета само актуелната валст.

„Ова е напад врз слободното новинарство и обид за замолчување сите достапни медиуми во Црна Гора“, рече Марковиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести