Македонија

Претежно сончево и топло со слаб ветер

Претежно сончево и топло со слаб ветер
SONY DSC

Времето во Македонја во понеделник ќе се задржи претежно сончево и топло време со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец

Максималните дневни температури ќе изнесуваат од 28 Целзиусови степени во западните планински регони до максималните 37 степени на југот од земјата.

Во Скопје и околината темепературата ќе се искачи до 35-от степен

Во вторник кон крајот на денот повторно ќе има зголемвање на облачност, а во планинските предели ќе има и услови за изолирана нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи.
УХМР Македонија