четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Претпладне сончево, попладне пороен дожд и грмежи

promenlivo-500

Поврзани вести

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне ќе има услови за слаб развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд и со ретки грмежи. Ќе дува слаб доумерен ветер од северен правец. Долж Повардарието повремено ќе се засилува, но со посмален интензитет. Утринската температура ќе се движи  од 8 до 15, а дневната од 21 до 29 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 28 степени.

УХМР најавува дека до крајот на неделава ќе биде сончево со умерена облачност. Во попладневните часови локално ќе има умерен развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и со грмежи. Поизразена нестабилност се очекува в недела.

Од почетокот на наредната недела се очекува претежно стабилно и потопло време.

Најчитани вести