недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 21

Претседателите на Словенија и Хрватска во посета на Македонија

Претседателите на Република Словенија, Борут Пахор и на Република Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, денеска и утре ќе престојуваат во посета на Република Македонија на покана на шефот на државата Ѓорге Иванов.

pretsedateli-slovenija0hr

Последни вести

Како што соопштија од Кабинетот на претсдеателот, попладнево во вила „Водно“ ќе се одржи трилатерална средба на Иванов со Пахор и Грабар Китаровиќ.

Според програмата, тројцата претседатели утре ќе го посетат граничниот камен 59 на македонско-грчката граница и привремениот транзитен центар „Винојуг“, каде ќе имаат средба со полицајците од Република Словенија и Република Хрватска кои им помагаат на македонските безбедносни сили.

Најчитани вести