Свет

Германија ги предупреди своите граѓани во Турција за нови терористички напади

Германија ги предупреди своите граѓани во Турција за нови терористички напади
Германија ги предупреди своите граѓани во Турција за нови терористички напади

Германија ги предупреди своите граѓани да избегнуваат туристички локации во Истанбул по експлозијата во која утрово загинаа најмалку 10 луѓе и 15 се повредени.

Германското Министерство за надворешни работи на својата интернет-страница предупредува дека се очекуваат насилни судири и терористички напади ширум Турција.

Министесртвото исто така предупредува патници да се воздржат од учество во демонстрации и собири посебно во големите градови.

Во момент на екслозијата група германски туристи се наоѓале во таа зона, но засега не се знае дали некој е повреден.

Турскиот премир Ахмет Давутоглу денеска свика итен безбедносен состанок со клучните министерства и официјлани лица по експлозијата за која се сомневаат дека е терористички напад.