недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Претседателот Иванов ќе го прими академик Чемерски

ivanovvv500

Последни вести

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими академик Глигор Чемерски, по повод неговата инаугурација во почесен член на Руската академија на уметностите – Императорска.

На приемот во Кабинетот на претседателот ќе бидат изложени дел од 43-те дела на академик Чемерски, што од 10 декември годинава до 10 јануари 2015 година ќе бидат изложени во престижната московска галерија Зураб Церетели.

Изложбата под наслов „Во јадрото на Балканот – раката гледа“ е по повод неговата инаугурација во почесен член на Руската академија и е поддржана од Министерството за култура на Република Македонија.

Покрај претседателот Иванов на приемот ќе се обратат и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и академик Чемерски.

Академик Глигор Чемерски на 27 март годинава, во Москва беше инаугуриран во почесен член на Руската академија на уметностите – Императорска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести