недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Претседателот Иванов на церемонијата „Бело знаме“ во Охрид

Целта на проектот „Бело знаме“, организиран од страна на „Глобално здружение за подигање на свеста за подводниот свет - ГУВАА“ од Норвешка, е поголема еколошка одговорност кон водните ресурси и подигање на свеста за последиците од загадувањето на водите.

ivanovvv500

Последни вести

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов утре во Охрид ќе присуствува на церемонија на која ќе се додели „Бело знаме“, како симбол на чисто и еколошки третирано крајбрежје на тој дел од Охридското езеро.

Целта на проектот „Бело знаме“, организиран од страна на „Глобално здружение за подигање на свеста за подводниот свет – ГУВАА“ од Норвешка, е поголема еколошка одговорност кон водните ресурси и подигање на свеста за последиците од загадувањето на водите.

Ова ќе биде прво доделено „Бело знаме“ во Република Македонија.

Глобален амбасадор на ГУВАА е актерот Арманд Асанте, додека амбасадор за Република Македонија е музичарот Влатко Стефановски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести