вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Претседателот Иванов упати честитка за празникот Рамазан Бајрам

ivanov-530x272

Поврзани вести

Претседателот Ѓорѓе Иванов упати честитка до граѓаните од муслиманска вероисповед во која им го честиташе празникот Рамазан Бајрам.

„Дозволете ми во мое, лично, име и во името на граѓаните на Република Македонија, Вам, на членовите на Ријасетот на Исламската верска заедница и на сите граѓани, припадници на исламската вероисповед во земјава, да Ви го честитам празникот Рамазан-бајрам и завршувањето на рамазанските пости.

На сите верници од исламска вероисповед им посакувам овие денови на празнување да ги минат исполнети со добрина, милосрдие, разбирање и љубов, вредности кои ги зближуваат и ги поврзуваат и луѓето и религиите. Убеден сум дека сите заедно ќе продолжиме да ги унапредуваме меѓусебните односи и меѓусебното разбирање, градејќи благородни дела. Токму затоа традицијата, години наназад, говори за заемната меѓусебна почит и за солидарноста, независно од верската и етничката припадност како завет за идните млади генерации.

Заемното почитување и славењето на празниците на различните верски заедници во земјава се столб на соработка и соживот. Тие се поттик за меѓусебно почитување и разбирање, вредности кон кои се стремиме, но и заеднички треба да ги негуваме.

Честитајќи го големиот исламски празник Рамазан-бајрам, Ви посакувам пријатни празнични денови исполнети со мир и благосостојба“, стои во честитката.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести