Свет

Претседателот на Казахстан со сочувство до Русија

Претседателот на Казахстан со сочувство до Русија

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев испрати телеграма со сочувство до рускиот претседател Владимир Путин, поради двата терористички напади што го потресоа Волгоград во последното деноноќие, пренесе „ИТАР–ТАСС“.

Назарбаев изјаснува најдлабоки сочувство до семејствата, роднините и блиските на загинатите и повредените при експлозиите. Казахстанскиот претседател изразува сочувство кон целиот руски народ и нагласува дека Казахстан категорично го отфрлаат тероризмот во сите негови форми.