петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Претседателот на ОБСЕ: Ситуацијата во Украина ќе се развие во „мрачно сценарио“

didesk

Поврзани вести

Дидие Буркхалтер, претседателот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и претседател на Швајцарија вели дека не ја исклучува можноста ситуацијата во Украина да се развие во „мошне мрачно сценарио“.

– Во моментов се наоѓаме во мошне опасна воена ситуација, со зајакнување на борбите на југ и всушност можеме да разговараме за појава на мошне мрачни сценарија, нагласи тој во интервју за швајцарската телевизија.

Сегашната ситуација во Украина, каде во источниот дел на земјата не запираат борбите меѓу владините сили и сепаратистите, Буркхалтер го означи како „деликатен период“, потенцирајќи ја важноста од дипломатските напори.

– Ние како ОБСЕ не можеме да ја намалиле таа тензија, онака како што би сакале, односно да почне национален дијалог во Украина, призна тој и додаде дека поради тоа е важно да се активираат дипломатските контакти.

– Подготвени сме да означиме почеток на нова дипломатска иницијатива. Швајцарија е подготвена да биде домаќин, нагласи Буркхалтер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести