петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Претседателот на Турција потпиша закон со кој се зајакнува контролата врз правосудството

abdula gul

Последни вести

Претседателот на Турција Абдула Ѓул го потпиша контроверзниот закон со кој се зајакнува контролата на Владата врз правосудството, пренесе „АФП“.

Новиот закон, за време на дебатите во парламентот околу кој избувнаа големи недоразбирања меѓу пратениците, ќе му даде на министерството за правда поголема контрола врз Врховниот совет на судии и обвинители.

Овој закон и законот за зголемување на контролата врз интернетот предизвикаа големи негодувања меѓу турското население и меѓу пратениците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести