петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Претседателски избори во Романија

Според последните анкети, 42-годишниот Понта, кој е лидер на владејачката Социјалдемократска партија, е во големо водство во однос на останатите 13 кандидати и би можел да освои околу 40 отсто од гласовите во првиот круг.

romanija

Последни вести

Во Романија утрово се отворени избирачките места за претседателските избори, на кои главен фаворит е актуелниот премиер Виктор Понта, чија победа, според аналитичарите, би ја довела земјата во политичка стабилност, но би можела да ја загрози независноста на судството, објави МИА.

Според последните анкети, 42-годишниот Понта, кој е лидер на владејачката Социјалдемократска партија, е во големо водство во однос на останатите 13 кандидати и би можел да освои околу 40 отсто од гласовите во првиот круг.

Противник во вториот круг на 16 ноември веројатно ќе му биде претседателот на Христијансколибералната партија, Клаус Јоанис (55), кој е актуелен популарен градоначалник на Сибиу, град во Трансилванија.

Актуелниот претседател Трајан Басеску, кој за време на предизборната кампања го обвинуваше Понта дека е поранешен шпион, не може да се кандидира за трет мандат.

Првите резултати од денешните избори, на кои право на глас имаат над 18 милиони Романци, се очекуваат утре.

Новиот шеф на романската држава го очекуваат голем број предизвици, пред се во областа на економијата, која е во рецесија, и во борбата против корупција, оценуваат експертите.

Иако премиерот има извршни овластувања, претседателот на државата го именува премиерот, судиите, обвинителите, шефовите на разузнавачките служби и може да стави вето на владините предлози.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести