среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Претседателските кандидати „чисти“ пред Лустрациска

Претседателски кандидати го минале лустрацискиот филтер, а Комисијата за лустрација потврди дека нивните досиеја се чисти.

lustracija

Поврзани вести

Четворицата претседателски кандидати, Ѓорге Иванов, Стево Пендаровски, Илијаз Халими и Зоран Поповски, го минале лустрацискиот филтер, а Комисијата за лустрација потврди дека нивните досиеја се чисти.

Еден од условите на кандидатите да влезат во изборниот процес, е нивна проверка за евентуална соработка со тајните служби или издавање наредби за следење на политички опоненти.

Според законот, лустраторите ваква проверка треба да спроведат и за сите пратенички кандидати на претстојните предвремени парламентарни избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести