петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Претставата „Фауст“ во МОБ в петок

mob

Поврзани вести

Во Македонската опера и балет, в петок со почеток од 20 часот, ќе  биде изведена претставата „Фауст“ од Шарл Гуно. 

Премиерата на оваа познато дело, кое го обработува и славниот Гете, на сцената на Македонската Опера и Балет, се одржа на 25 октомври 2013 година, по пауза од 30 години. Во петочната претстава ќе настапат: Зоран Сотиров, во насловната улога, Иван Томашев, гостин од Србија, во улогата на Мефисто, Маргарета: Олгица Милевска, Валентин: Ристе Велков,

Вагнер: Драган Ампов, Зибел: Дејан Стоев и Марта: Марика Поповиќ.

Режисер е Марио де Карло од Италија, диригент: Рафаел Шлисерберг од Австрија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести