среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Претставата „Тобелија“ на Скопско лето

Претставата е во режија на Словенецот Ник Упер. Играат: Јоана Поповска, Розита Огњанова и Камелија Лишковска.

Tobelija

Последни вести

Театарската претстава „Тобелија“ на Лубомир Јурковиќ, најистакнат современ драмски автор во Црна Гора, ќе се одржи утре од 20.30 часот во Детскиот театарски центар во Стара Чаршија во Скопје.

Претставата е во режија на Словенецот Ник Упер. Играат: Јоана Поповска, Розита Огњанова и Камелија Лишковска.

Ова е меѓународен театарски копродукциски проект на Мал драмски театар – Битола, од Македонија, Екс Понто од Љубљана, Словенија и Државно куклен театар и Фестивал за камерен театар од Враца, Бугарија.

Претставата е во организација на Скопско лето.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести