среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Превентивни апсења во Франција поради стравување од тероризам

Француската полиција спроведува превентивни апсења и го следи поставувањето бетонски бариери на божиќните базари, стравувајќи од терористички напади во таа земја, како неодамнешниот во Берлин.

апсења

Поврзани вести

Портпаролот на француската Влада изјави дека се контактирани организаторите на божиќните базари со цел да се проверат безбедносните мерки, вклучувајќи проверка на багажот.

Во Франција во напади на исламистички екстремисти изминатите две години се убиени повеќе од 230 луѓе, а повеќе од една година во земјата во сила е вонредна состојба.

Најчитани вести