недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Презентација на Истанбулската конвенција за борба против насилство

nasilstvo

Последни вести

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија денеска организираат работен состанок на тема „Конвенција на Совет на Европа за спречување и борба против насилство врз жени и домашно насилство“.

Целта  е презентација на содржината и препораките на Истанбулската конвенција и дискусија за важноста од вклучување на медиумите во процесот на лобирање и застапување за ратификација на овој меѓународен документ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести