понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Презентација на извештај за состојбата со детските права

decaprava

Последни вести

Извештајот од мониторинг на спроведувањето на Конвенцијата за правата на детето во Македонија за 2013 година, денеска ќе биде промовиран од страна на Коалицијата на младински организации СЕГА.

Мониторингот е спроведен од март до јуни 2014 година,а целта е да се утврди состојбата со детските прва во Македонија на локално и национално ниво.

Во 14 градови во Македонија се собираа податоци на локално ниво, односно во Скопје, Куманово, Тетово, Гостивар, Дебар, Струга, Ресен, Прилеп, Битола, Кавадарци, Штип, Виница, Гевгелија и Охрид, 17рурални места и на национално ниво вклучувајќи национални институции.

Овој извештај дава приказ за состојбата со регулирањето и почитувањето на правото на учество на децата во донесувањето одлуки, спроведувањето на правото на здружување, правото на образование и еднаков пристап, како на национално ниво така и на локално ниво, по однос на Препораките на Комитетот за Правата на Детето При Обединетите Нации донесени во 2010 година.

Коалиција на младински организации СЕГА е национална платформа на младински организации која работи на развивање и примена на младински политики во Република Македонија, ги поврзува и јакне младите со цел подобрување на нивната општа состојба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести