вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Презентација на резултатите од истражувањето на УСАИД за вработување лица со попреченост

2021A01F3489EE499BD011189D7D1620

Поврзани вести

Денеска во Скопје ќе бидат презентирани резултатите од истражувањето во рамки на Проектот на УСАИД за практиканска работа и вработување на лица со попреченост.

Целта на истражувањето е да обезбеди информации за потенцијалите и можностите за зголемување на вработувањето на лицата со попреченост во приватниот сектор.

Проектот на УСАИД за практикантска работа и вработување на лица со попреченост ја поддржува имплементацијата на Националната стратегија за правата на лицата со попреченост во Македонија.

Проектот им помага на лицата со попреченост да се вклучат во општеството преку подобрување на нивните вештини за вработување со обуки за пишување на резиме и подготовка за интервју за работа, им нуди можности за практикантско ангажирање, како и работилници за како да започнат со сопствен бизнис.

Проектот е наменет за лицата со попреченост од полошкиот, скопскиот и северо-источниот регион од Македонија и е имплементиран од “Моја кариера” во Скопје, во партнерство со „Хендимак” во Тетово и „Порака наша” во Куманово.

Досега, преку Проектот се обучени 232 лица со попреченост на тема „Стратегии за барање работа”, 14 лица ја посетија дводневната обука за претприемништво, 130 претставници од различни компании и институции се обучени за менторско водење на лица со попреченост, а вработени се 61 лице со попреченост.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести