вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

При протестите во Киев исчезнати најмалку 35 лица

ukraina-demonstracii

Поврзани вести

Над 35 лица се исчезнати по ноќта на 30 ноември , кога власта во Украина ги нападнаа демонстрантите на плоштадот „Независност “ во Киев .

Девет демонстранти се во притвор наа два месеца, а неколку луѓе во болница со тешки повреди. Опозицијата инсистира приведените да бидат ослободени и тврди дека ќе остане на плоштадот, додека тоа не се случи. Роднини на жртвите, изјавиле дека нивните блиски им било кажанодека им се заканува казна до седум години затвор.

Според локалните медиуми, во немирите се повредени и најмалку 50 новинари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести