Магазин

Причина за распаѓањето на „Гaнс ен Роузес“: Ексел мислел дека Слеш е опседнат од дух

Причина за распаѓањето на „Гaнс ен Роузес“: Ексел мислел дека Слеш е опседнат од дух

После 23 години, „Ганс ен роузес“ целосно ќе се комплетира на сцената. Во април на музичкиот фестивал  „Coachella”  бендот ќе свири во оригинален состав, со пејачот Ексел Роуз и гитаристот Слеш, кои заедно за последен пат настапија во јули 1993 та година во Буенос Аирес.

Откако со години не биле во контакт, Аксел Роуз (53) и Слаш (50) наскоро одат на повратничка турнеа со култниот бенд Guns N’ Roses.

– Се се распадна кога Слеш на врвот на кариерата се предозира со хероин. Тој беше клинички мртов осум минути и иако се извлече, Ексел умисли дека тој повеќе не е оној стариот Слеш. Тој веруваше дека во него влегол нечиј друг дух – тврди Том Затут, сопственик на дискографската куќа за која американските рокери го потпишаа првиот договор.