четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Прифатени оставките на Петковски и Станковски

ace-stankovski-pred-klupa-615x400

Последни вести

Управниот одбор на РФМ на ги прифати оставките на Зоран Петковски, досегашниот селектор на машката јуниорска репрезентација, и на Аце Станковски, селекторот на женската кадетска репрезентација, по слабите настапи на овие селекции на Европското првенство во Австрија, односно на Светското првенство во Македонија. Во иднина ќе се бараат други решенија, па дури и формирање на Стручен совет за младински селекции, а предлог се дадени имињата на Индира Кастратовиќ и на Лино Червар, кои би можеле да бидат креатори на целата стратегија и советници во работата на овие млади категории.

„Пласманите ги оценуваме како неуспешни. Целта на овие селекции беше пласман во втор круг , но не успеаја во тоа“, констатираше претседателот на РФМ, Живко Мукаетов.

Единствен кој не поднесе оставка, иако пласман и на машката кадетска репрезентација на ЕП во Полска беше оценет како незадоволителен, е Александар Јовиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести