вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Прилеп доби нова автобуска станица по светски стандарди

Инвеститорот и сопственик на фирмата „Пелагонија Бус“ која ќе стопанисува со овој објект Горан Трпковски ја истакна одличната соработка со Локалната самоуправа и Градоначалникот Ристески повикувајќи и други инвеститори да градат во овој град.

avtobuska1

Поврзани вести

Новата Автобуска станица во Прилеп денеска свечено се пушти во употреба.На неа граѓаните на Прилеп чекаа цели 50 години. Овој објект кој во голема мера ќе придонесе за понатамошниот економски развој на градот ги исполнува сите потребни стандарди и преставува функционална единица на еден современ транспортен центар.

Инвеститорот и сопственик на фирмата „Пелагонија Бус“ која ќе стопанисува со овој објект Горан Трпковски ја истакна одличната соработка со Локалната самоуправа и Градоначалникот Ристески повикувајќи и други инвеститори да градат во овој град.

Градоначалникот Ристески ја поздрави брзата градба на овој објект кој во рок од година дена стана достапен за 24 часовно сообраќајно – патничко функционирање и нагласи дека во иднина со реновирањето на железничката станица, Прилеп ќе добие модерен и ефикасен транспортен центар како што му доликува на еден современ европски град.

Министерот Миле Јанакиески изјави дека Министерството за транпорт и врски согласно законските надлежности оваа автобуска станица ја категоризира во прва категорија. .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести