недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Прилеп им оддаде почит на револуционерите

Prilep_500

Последни вести

По повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, изутрината делегации на локалната самоуправа, на здруженија, партии и граѓани положија цвеќе и се поклонија пред спомениците на македонските дејци Ѓорче Петров и Пере Тошев во центарот на градот.

Во чест на празникот цвеќе беше положено и на Могилата на непобедените во Паркот на Револуцијата.
Околу пладне ќе биде откриен мозаик посвтене на големиот македонски револуционер Гоце Делчев пред градската библиотека „Борка Талески“ при Центарот за култура „Марко Цепенков“. Мозаикот е дело на прилепскиот ликовен уметник Стеван Кавкалески и е во рамките на проектот „Прилеп-галерија на отворено“.

Вечер, од 19 часот, во Центарот за култура „Марко Цепенков“, ќе биде отворена изложба на слики од руски автори во рамките на 20 години дипломатски односи меѓу Македонија и Русија како и 100-годишнината од Првата светска војна. Веднаш потоа во големата сала од Домот на културата хорот на Валаамскиот манастир од Русија ќе изведе концерт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести