петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Прилепчани на свечена литургија во „Св. Благовештение “

На Божествената литургија со која чиноначалствуваше Владиката Петар, присуствуваше и делегација од локалната самоуправа.

liturgija

Поврзани вести

По повод празникот Благовец, повеќе граѓани и почитувачи на традицијата, денеска ја посетија црквата „Св. Благовештение “, во Прилеп.

На Божествената литургија со која чиноначалствуваше Владиката Петар, присуствуваше и делегација од локалната самоуправа.

Празникот Свето Благовештение секогаш е на 7 април според новиот (или на 25 март според стариот) календар.
На овој ден се покажува особена сострадалност и помош кон сирачињата, кон бедните и кон унесреќените,  а воедно Благовестие е и  празник на радосната вест и на пролетната убавина.

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести