недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Прилепчани посредувале азил за пари

evropski-parlament

Последни вести

Четириесет и едногодишниот прилепчанец Н.Ј. и Е.А. (34) добија кривична пријава за злоупотреба на безвизниот режим.

Во периодот од јули до август 2014 година, Н.Ј. во три наврати организирал превоз на лица од Македонија со цел да добијат азил во Германија. Имено, три семејства од Прилеп преку Е.А. на која и исплатиле по 1.000 евра,  контактирале со првопријавениот на интернет, кој престојувал во Германија. Инаку, лицата се откриени на излез од Македонија на ГП „Александар Велики“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести