Македонија

Уште тројца отруени од печурки

Уште тројца отруени од печурки

Тројца нови пациенти од денеска се на Клиниката за токсикологија со симптоми на труење од печурки и за среќа се наоѓаат во стабила состојба, објави „Канал 5“.

Докторите уште еднаш апелираат да не се берат и јадат печурки, а посебно да внимаваат и оние кои сметаат дека се познавачи на печурките.

Таткото и синот од Прилеп кои се затруја со печурки се’ уште се на одделот за интензивна нега на Клиниката за Токсикологија, објави „здравство24“. Нивната состојба е подобрена од вчера, но се’ уште е критична.

Тие завчера со возило на Брза Помош биле донесени на Токсикологија. Јаделе печурки од видот аманита кои ги набрале таткото и синот а сопругата ги зготвила. Мислеле дека за ручек имаат вргањ и јајчарки, но како што велат токсиколозите јајчарките се многу слични со отровните аманита. Проблелот дополнително бил влошен со тоа што и двајцата помош побарале дури 36 часа по јадењењто на печурките. Според експертите тоа е многу долг период и отровот веќе е врзан со протеините што го отежнува процесот на лекување.

Во текот на вчерашниот ден осум часа биле на дијализа за прочистување на крвта. Токсиколозите апелираат до сите кои не ги познаваат печурките да не експериментираат и да ги спремаат за јадење. Ваквите труења можат да бидат опасни по живот.