сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Уште тројца отруени од печурки

Докторите уште еднаш апелираат да не се берат и јадат печурки, а посебно да внимаваат и оние кои сметаат дека се познавачи на печурките.

pecurki

Последни вести

Тројца нови пациенти од денеска се на Клиниката за токсикологија со симптоми на труење од печурки и за среќа се наоѓаат во стабила состојба, објави „Канал 5“.

Докторите уште еднаш апелираат да не се берат и јадат печурки, а посебно да внимаваат и оние кои сметаат дека се познавачи на печурките.

Таткото и синот од Прилеп кои се затруја со печурки се’ уште се на одделот за интензивна нега на Клиниката за Токсикологија, објави „здравство24“. Нивната состојба е подобрена од вчера, но се’ уште е критична.

Тие завчера со возило на Брза Помош биле донесени на Токсикологија. Јаделе печурки од видот аманита кои ги набрале таткото и синот а сопругата ги зготвила. Мислеле дека за ручек имаат вргањ и јајчарки, но како што велат токсиколозите јајчарките се многу слични со отровните аманита. Проблелот дополнително бил влошен со тоа што и двајцата помош побарале дури 36 часа по јадењењто на печурките. Според експертите тоа е многу долг период и отровот веќе е врзан со протеините што го отежнува процесот на лекување.

Во текот на вчерашниот ден осум часа биле на дијализа за прочистување на крвта. Токсиколозите апелираат до сите кои не ги познаваат печурките да не експериментираат и да ги спремаат за јадење. Ваквите труења можат да бидат опасни по живот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести