петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Прилепски карневал, Фанче Ристеска и со својта ќерка Михаела се маскираа во кинескињи

FUN_1667

Последни вести

Прилеп живее во духот на карневалот

Иако Градоначалникот на Општина  Прилеп г – дин Марјан Ристески е во посета на Македонците во Австралија, фамилијата Ристески го негува култот и традицијата за празникот Прочка. Првата дама на градот Фанче Ристеска и со својта ќерка Михаела за денешниот празник се маскираа во Кинескињи. Истата е поврзана со симболиката на националната носија на Киниеските дами. Фамилијата Ристески на сите православни христијани им го честита празникот Велики поклади – Прочка, посакувајќи многу здравје, среќа и бериќет.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести