Македонија,Крими хроника

Прилепските „Мајмуни“ користеле говор на омраза против „Влазрими“

Прилепските „Мајмуни“ користеле говор на омраза против „Влазрими“

На градскиот стадион во Штип, вчера попладне по завршување на фудбалскиот натпревар помеѓу фудбалските клубови „Победа Јуниор“ од Прилеп и „Влазрими“ од Кичево, навивачите од навивачката група „Мајмуни“ на клубот „Победа Јуниор“, почнале да скандираат пароли со национална омраза против навивачите на „Влазрими“ и се обиделе да се прекачат преку оградата и да влезат на теренот, соопштуваат од МВР.

Полициски кордон ги спречил во намерата, но истите продолжиле со извикување на пароли со национална омраза и со обид да го пробијат кордонот лицата А.З. и М.Д. од Штип постојано ги повикувале навивачите физички да се пресметаат со полициските службеници и упатувале разни навреди кон униформираните полициски службеници. Лицето А.З. им ги влечел штитовите и удирал со нозе по нив.

Момчето во еден момент физички нападнало еден полицаец со тупаница во носот, по што било приведено. Против него ќе биде поднесена кривична пријава.