четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Принципиелностa на Расмусен: Меѓународното право важи за едни, за Македонија не

rasmusen

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен повика Русија да ги повлече своите војници од Украина и дека „Русија го повредува меѓународното право“.

Овој повик на првиот човек на Алијансата, како што пишува „Дневник“, за неколку македонски експерти се доказ за недоследноста на Расмусен и на Алијансата, бидејќи кога станува збор за Македонија и нејзиното членство во НАТО, Расмусен изјавува дека пресудата од Хаг која исто така се основа на меѓународното право не важи за НАТО.

За нив иритирачки е ставот на НАТО и на Расмусен дека Русија го повредува маѓеународното право, а од друга страна, пак, самата Алијанса во случајот со Македонија не ја почитува пресудата донесена од Меѓунаордниот суд во Хаг, кој е основан од  ООН и е дел од системот на меѓународното право.

За професорот Димитар Мирчев, очигледно е дека НАТО им двојни стандарди.

„Очигледни се двојните стандарди на НАТО. Почитување на своите правила кои не важат кога станува збор за Македонија и пресудата донеснеа во наша корист. Од друга страна, односите меѓу Украина и Руската Федерација се меѓународно и билатерално првно уредни, па отттука НАТО нема никаква основа да тврди дека Федерацијата засега ги прекршиле овие акти“, вели Мирчев за „Дневник“.

Со слично мислење е и професорот Лазар Лазаров.

„Не само што НАТО не почитува одлуки на врвни меѓународно институтции како онаа на Судот во Хаг, ами и ги гази. Споредено со случајот со Русија – ова е класичен доказ за двојни аршини“, вели Лазаров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести