петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Принцот Лека ги повика Албанците да се држат настрана од радикализмот

leka

Поврзани вести

Албанците да се однесуваат достоинствено и да се зачува меѓусебната почит во Македонија, ова е апелот кој го упати албанското кралско семејство во соопштение по масовните протести кои се организираат во Македонија и дијаспората,  во знак на револт по пресудата за случајот „Монструм“, пишува Алмакос.

– Во исто време ги повикуваме сите Албанци да се држат настрана од деструктивните и радикални елементи“, се вели во соопштението на  семејството Лека.

Тие сметаат дека намерата на Албанците во целиот регион се карактеризира со заемна почит, а ова е спротивно на нивната цел.

Кралското семејство подвлекува  дека поделбите треба да бидат оставени на страна и да се разговара со поинаков тон за позиициите во Македонија, земја која има амбиции да се вклучи во ЕУ мора да ја одржи демократската кондиција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести