понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Принудно слетување на авионот на Бојко Борисов

bojko-borisov

Последни вести

Авионот со кој патуваше бугарскиот премиер Бојко Борисов морал да се врати на софискиот аеродром веднаш по полетувањето за Брисел во средата навечер, пренесува агенцијата Фокус за која е потврдена информацијата.

Според агенцијата БГНЕС, лица блиски на Борисов кои биле во леталото изјавиле дека авионот со бугарскиот премиер кружел речиси еден час над аеродромот во Софија поради проблеми со шасијата.

Авионот морал да кружи за да го потроши горивото за да биде олеснет пред да се приземји, откако еден дел од опремата за слетување по полетувањето не се вовлекол.

Борисов, кој во четвртокот треба да учествува на седницата на Европскиот совет во Брисел, подоцна во текот на вечерта ќе отпатува со друг авион.

Најчитани вести