недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Припадници на ИСИС го убиле судијата кој го осуди на смрт Садам Хусеин

isis

Поврзани вести

Припадниците на ИСИС во Ирак тврдат дека го заробиле и убиле судијата кој го осуди на смрт со бесење поранешниот ирачки лидер, Садам Хусеин.

Раоуф Абдул Рахман го осуди Садам Хусеин на смрт со бесење во 2006-та година, а припадниците на ИСИС го убија во знак на одмазда.

Ирачката влада се уште службено ја нема потврдено неговата смрт, но државните функционери ја потврдија веста за неговото киднапирање минатата недела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести