Свет

Припадници на Исламската држава уапсени во Турција

Припадници на Исламската држава уапсени во Турција
FILE - This undated file image posted on a militant website on Tuesday, Jan. 14, 2014, which has been verified and is consistent with other AP reporting, shows fighters from the al-Qaida linked Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) marching in Raqqa, Syria. Across the broad swath of territory it controls from northern Syria through northern and western Iraq, the extremist group known as the Islamic State has proven to be highly organized governors. (AP Photo/Militant Website, File)

Двајца осомничени припадници на Исламската државата се уапссени денеска во провинцијата Санлиурфа на југот на Турција со појаси со експлозив на себе, јавуваат турските локални медиуми.

Провинцијата Санлиурфа се наоѓа на турско-сириската граница Во оваа провинција изминатиот период се случија неколку напади за кои одговорноста ја презеде Исламска држава.

Исламска држава се обвинува и за неодамнешниот напад во блиската провинција Газијантеп, каде на курдска свадба загинаа повеќе од 55 лица, најголем дел од нив деца.