среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Припадниците на Исламската држава соборија уште еден хеликоптер во Ирак

660x39024652014ad27b2e4e8b230b81498c21a328c81d9

Поврзани вести

Ирачки официјални лицa во Багдад соопштија денеска дека припадниците на Исламската држава ИС соборија ирачки воен хеликоптер во близина на рафинеријата во градот Беиџи, кога загинаа двајца пилоти.

Официјалните лица од воената авијација соопштија дека екстремистите употребиле рачни фрлачи за да го соборат хеликоптерот Бел 407.

Во Беиџи кој се наоѓа околу 200 км северно од ирачката претстолнина, се наоѓа најголемата рафинерија на нафта.
Ова е втор хеликоптер кој припадниците на ИС го собориле во близина на Беиџи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести