вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Припадник на ИСИЛ се оженил со 7 годишно девојче

dzihadista-se-zeni-devojcicom-foto-printscreen-twitter-1412846896-579522

Последни вести

Фотографијата од насмеаниот припадник на Исламската држава во Ирак и Левант (ИСИЛ) како гушка расплакано седумгодишно девојче се појави на Твитер со коментар дека станува збор за венчавка меѓу нив.

Познато е дека на Блискиот исток главно присилно, малолетни девојчиња се мажат со возрасни мажи.

Од друга страна, ИСИЛ е познат по бруталнста од секој вид, но се појавија деманти на оваа приказна дека воопшто не станува збор за венчавка, туку за рекламен спот на ИСИЛ.

Се тврди дека на него е еден борец кој се вика Абу Вакас, и дека со себе има 9-годишно девојче, кое исто така е муслиманка која рецитира делови од Куранот пред публика, но се збунила, па тој ја гушнал за да ја охрабри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести